Filmy, které nelžou

21. srpna 2016 v 4:22 | 00 |  Články

Myslím, že sposta z Vás už se určitě na internetu dívala po nějakém filmu o psychických problémech. Popravdě, takových filmů moc není, a těch dobrých už vůbec ne. Udivilo mě, jak málo filmů se točí o psychických poruchách. Ale na druhou stranu, jeden kamarád mi na tuhle moji poznámku odpověděl "Lidi se nechtějí dívat na filmy o bláznech, pokud to nejsou vrazi nebo totální šílenci". Měl pravdu. Většina psychicky zdravé populace nemá důvod dívat se na film, jehož obsah nemůže pochopit. Tohle téma je zkrátka i v dnešní době dost velké tabu, hlavně proto, že hlubiny lidské duše jsou snad nejméně prozkoumanou oblastí na světě. Lidé se vždycky budou vyhýbat a bát se neznámého. Proto obdivuji režiséry, kteří se do tohoto stigmatizovaného tématu s vervou pustili a vdechli tak našemu utrpení pevnou podobu.

girl, bed, and sleep image

V tomto článku Vám představím několik mých nejoblíbenějších filmů, většinou založených na skutečných příbězích ze života lidí, kteří tpěli psychickou chorobou. Jak už to tak bývá, autobiografick filmy jsou troch těžší na žaludek, takže se na ně nědívejte, pokud máte zrovna melancholickou náladu.

1. Narušení (Girl, interrupted)
Můj nejoblíbenější psychologický film. Vypráví skutečný příběh 17-ti leté Susany Keysneové, která se po pokusu o sebevraždu dostane do psychitarické léčebny, kde jí byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti. Samozřejm+ nemá potuchy, co tato diagnóza znamená nejen pro ni, ale také pro její blízké. Pod nátlakem rodičů a lékařů je nucena v nemocnici zůstat, i když se oproti ostatním pacientkám zdá o dost "normálnější" (úplně stejný pocit jsem v léčebně měla i já). Susana se pomalu dozvídá více o své nemoci a snaží se zoufale najít vlastní identitu a pochopit své pocity a myšlenky. Postupem času si zvyká na pobyt v léčebně a navazuje vztahy se spolupacientkami, hlavně s Lisou, sociopatkou, kterou hraje naprosto dokonalá Angelina Jolie. Společně hledají odpověď na své otázky a jejich vztahy se komplikují, jak už to u poruchových osobností bývá. Film je výborně natočený, plný filozofických dialogů a nečekaných zvratů. Se syrovým realismem popisuje úskalí života s psychickou chorobou. Rozhodně velice užitečný film pro všechny, kdo trpí BPD.

Dream, life, and art image

2. Helen
Nádherný kanadský film o ženě středního věku jménem Helen, která má na první pohled naprosto dokonalý život. Má milujícího manžela a dceru, spoustu přátel, nádherný dům a velice úspěšnou kariéru učitelky hudby. Do tohoto vysněného života ale vstoupí nelítostný nepřítel - deprese. Helen má od mládí sklony k velmi silným depresím, ale epizoda se u ní neobjevila už přes 10 let. Jenže deprese, která ji zasáhne tentokrát je mnohem silnější než kdy předtím. Helen náhle ztrácí všechno...není schopná pracovat, fungovat mezi lidmi a dokonce ani komunikovat s rodinou. Tenhle ponurý, ale velice poetický snímek bez přibarvování ukazuje reálný obraz té pravé deprese jako nemoci, která může vést i ke smrti. Ve filmu je jasně vidět, že autorka má víc než dost zkušeností s průběhem této vleklé diagnózy, proto bych tento film označila za nejlepší svého druhu. Helen je film tak realistický, že celou dobu zůstanete přimražení k sedačce. Rozhodně doporučuji.


3. Oddělen
Oddělen je nádherně poetický film o mladém učiteli na střední škole, který trpí depresí. Henry nastoupí do nové práce jako suplující učitel maturitního ročníku. Z počátku je zdrcený přístupem všech studentů ke vzdělání a celkové zodpovědnosti za vlastní život. Během vyučování se musí potýkat s vulgárním, agresivním a lhostejným přístupem studentů, kteří si pomalu ale jistě ničí své mladé životy drogami, alkoholem, násilím a nezávazným sexem. Oddělen tak trochu rozebírá dnešní společenské problémy týkající se mladých lidí, ale také jejich učitelů. Pomalu ale jistě odkrývá skutečnou příčinu, která stojí za tím, že se většina teenagerů řítí do záhuby. Příběh je zaměřen nejen na hlavní postavu Henryho, ale také na ostatní učitele, jejichž práce je psychicky drtí a z duše ji nenávidí. Na celém snímku se mi moc líbí kamera, hra se stíny, celkově takové temné a pomuré prostředí a Henryho filozofické monology a citace z klasické poezie.

adrien brody, movie, and detachment image

4. Čistá duše
Velice povedený film, který obdržel mnoho ocenění a je i docela známý. Vypráví skutečný příběh slavného vědce Johna Forbese Nashe, nositele Nobelovy ceny za ekonomii, který trpí schizofrení. Je zde perfektně popsaný průběh, projevy, konečná léčba nemoci a hlavně pocity nemocného, který si svou nemoc vůbec neuvědomuje. Líbí se mi, že film je zameřený na Johnovu perspektivu a tak můžete skvěle vidět, co se odehrává v jeho hlavě. Jedná se o trochu akčnější a více propracovanější kousek. Hlavní roli si zahrál můj oblíbený Russel Crow.

a beautiful mind, black-and-white, and life image

5. Něco jako komedie
Moc krásný, roztomilý příběh teenagerovi jménem Craig, který je hodně vystresovaný ze školy a dalších problémů dospívání. Postupem času se jeho stav zhorší do té míry, že se mu začnou zdát sny o vlastní sebevraždě. Vyděšený Craig vyhledá pomoc psychologa na vlastní přání je hospitalizován v léčebně. Zde potkává další pacienty, kteří mají sé vlastní příběhy a zajímavé osobnosti. Film je příjemně odlehčený komediálními prvky a jistým nadhledem. Podle mě taková příjemná oddechovka k zamyšlení.

music, breathing, and movie image
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pawla10 pawla10 | Web | 21. srpna 2016 v 8:56 | Reagovat

Hmmm... tak sice jsem plánovala teď nějaké oddechovky, ale myslím, že mám seznam filmů na hodně dlouhou dobu (filmy totiž moc nesleduju, a když už budu, kouknu nejspíš na tyhle). Díky za tipy :)
Když se člověk ve filmu najde, vždycky je to extrasilný zážitek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama