BPD a poruchy příjmu potravy

15. září 2016 v 17:37 | 00 |  BPD
Jak jsem již naznačila v přechozích článcích, hraniční porucha se velmi často pojí také k dalším poruchám jako jsou třeba právě poruchy příjmu potravy. Je to proto, že náš vztah k jídlu úzce souvisí se vztahem k vlastnímu těli. Hraniční lidi mají nejasnou představu o vlastním těle, často o něm smýšlejí dost negativně. To je doslova živná půda pro anorexii, bulimii a záchvatovité přejídání, mnohdy i jejich kombinaci.

Já sama mám s PPP bohaté zkušenosti, kontkrétně s anorexií a záchvatovitým přejídáním. V období velké emoční nestability jsem se potácela od příčetnosti k nepříčetnosti a vyhledávala různé formy hazardu se životem, abych se nějak rozptýlila (vím, zní to hrozivě). Většinou jsem se řezala, ale přešla jsem i k jiným formám sebepoškozování a to k hladovění. Kdysi jsem při dietě shodila okolo 15 kg, snažila jsem se tehdy hlavně zhubnout. Potom jsem ale jídlo omezila o dost víc a už to nebylo jen proto, že bych se cítila tlustá. Byl to určitý druh rozkoše. Bolesti z hladu jakoby tlumily tu bolest v duši, no a samozřejmě mi dělalo dobře, že hubnu a můžu si obléct co se mi líbí. Jako puberťák jsem měla celkem velkou nadváhu, takže to byla skvělá změna.
Jenže potom jsem to už hodně přeháněla, k hladovění jsem přidala kouření, trávu, hodně alkoholu, dostavila se nespavost a příšerné úzkosti a nakonec hluboká deprese.

Výsledek obrázku pro eating disorders BPD

Pak už mi bylo všechno jedno, tak jsem se začala přejídat. Tak dlouho jsem pořádně nejedla, že jsem najednou nemohla přestat jíst. Kupovala jsem si kvanta toho, na co jsem se do té doby neodvážila ani podívat - tzn. sladkosti, smažené jídlo, chipsy, přílohy apod. Jedla jsem jen abych zaplnila to prázdno uvnitř sebe. Snažila jsem se přestat, ale ono to prostě nešlo. Protože jsem měla scvrklý žaludek, nemohla jsem samozřejmě tak velké porce jídla všechny strávit, tak jsem vždycky velkou část zhltaného jídla vyzvracela. Kolikrát jsem ani nevnímala chuť, prostě jsem do sebe házela všechno, co mi přišlo pod ruku. Dokázala jsem takhle sníst neskutečné hory jídla, které by mi předtím stačily na víc jak týden, za jedinou hodinu. Brzo jsem si dost pokazila zažívání, začala jsem trpět refluxem a každé sousto se mi vracelo ze žaludku zpátky do pusy. Musela jsem přistoupit na šetřící dietu, navíc kvůli antidepresivům a antipsichotikům jsem nemohla brát pořádné léky na reflux a zažívání, takže to trvalo hrozně dlouho. Dodnes se mi jídlo vrací zpátky, ale to jenom tehdy, když se přejím. Je to pro mě takové varování, že už je toho moc.

Výsledek obrázku pro anorexia bulimia depression

Z mého vyprávění je jasné, jaký důvod má většina hraničních lidí k poruchám příjmu potravy. Není to jenom o váze, ale i o pocitech. Neznám člověka s hraniční poruchou, který by aspoň jednou za život neměl problém s PPP. Je to hlavně díky naší emoční nestabilitě, vztahu k vlastnímu tělu a sklonům k extrémů - buď jím moc anebo vůbec.
Jedinou možností, jak tomu předcházet, je dbát na psychickou pohodu (to je asi ta nejtěžší věc, na kterou musím v životě dbát) a snažit se neřešit svoje emoční výkyvy drogami a sebepoškozováním. Je to zvladatelné, pokud nekašlete na léky a návštěvy psychiatra a psychologa. Pokud ano, chraň vás Bůh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama