Prosinec 2017

Psychiatr vs. psycholog

18. prosince 2017 v 18:59 | 00 |  Články
Dnes jsem se rozhodla napsat článek na téma psychiatr vs. psycholog. Podle emailů, které jsem si přečetla jsem si uvědomila, že valná většina z Vás netuší jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem. To je z mé strany třeba napravit. Uvědomilla jsem si, že jsem to vlastně nikdy neobjasnila a tudíž Vám dlužím omluvu. Tak tedy jdeme na to. Začnu definicí těchto dvou typů odborníků:


"Psycholog je odborník vzdělaný v humanitních vědách, obvykle vystudoval psychologii na filozofické nebo pedagogické fakultě."

"Psychiatr je vždy lékař, vystudoval medicínu a psychiatrie je jeho další specializace, zakončená atestací z psychiatrie."


"Psycholog i psychiatr se mohou specializovat na práci s dospělými či dětmi, pro psychiatra je tato specializace závazná (dospělý emůže pracovat s dětmi). Oba odborníci mohou klienta (pacienta) vyšetřit s tím, že psycholog má k dispozici mnohem propracovanější diagnostické testy. Oba mohou také nabízet psychoterapii, pokud si doplní vzdělání - absolvují psychoterapeutický výcvik, zvládnou teorii a pracují desítky hodin pod supervizí."

Z výše zmínených definic je tedy jasné, že tyto dva druhy odbornků jsou rozdílné. Co tedy vlastně dělá psycholog a co psychiatr, když dojde na pacienta?

Psycholog si s pacientem povídá o jeho problémech, snaží se mu poradit ve složitých situacích a nasměrovat ho správným směrem. Také může provádět různé psychologické testy a vést terapii. Ve zkratce si s Vámi povídá, pomáhá Vám odhalit skryté obavy a odblokovat vžitá negativní přesvědčení o vlastní osobě nebo okolí. Může Vám třeba doporučit na čas odjet na dovolenou nebo si promluvit s někým z rodiny. Může také provádět psychologické testy, na základě kterých si udělá obrázek o stavu vaší psychiky. Nicméně nemá kompetenci stanovit diagnózu - nestudoval totiž medicínu. Psychog má základní přehled o diagnózach, ale jeho úkolem je vést terapii, nemůže Vám tedy říci, zda-li trpíte tím nebo oním onemocněním.

Související obrázek

Psychiatr je doktor, kterému sdělíte povahu svých obtíží - jaké máte přznaky, na co myslíte, jaké máte vztahy s okolím apod. Nicméně si s Vámi nepodívá na tak osobní úrovni, jako psycholog (můj psychiatr si se mnou občas povída, ale obecně to není běžné). Na základě Vašich slov a vlastního pozorování a testů Vám psychiatr stanoví diagnózu, předepíše léky a případně doporučí další postup (terapie, léčbné zařízení).
Pokud tedy potřebujete někoho, komu se svěříte a kdo Vám poradí v těžkých situacích - bežte za psychologem. Pokud ale máte pocit, že Vaše psychické potíže už přesahují rámec Vašich možností a znesnadňují Vám běžné fungování - bežte za psychiatrem.

Výsledek obrázku pro psychiatr vs psycholog

Definice nalezeny na: https://www.psychologie-psychoterapie.net/rozdil-psychologem-a-psychiatrem/

Pozdravy z Anglie

12. prosince 2017 v 14:10 | Teri |  My diary
Po několika měsících se zase ozývám s dobrými zprávami a také novými životními zkušenostmi, které změnily můj pohled na svět a na sebe samotnou.

Po měsících dřiny, kterou jsem investovala do tvorby nového života v Anglii se cítím jako nový člověk. Našla jsem si tu přátele a také se setkala s osobou, která je stejně jako já, hraniční. To mi dalo neskutečně cenné zkušenosti a postřehy. Studium v Anglii je pro Čecha složité a ne vždy úplně bez problémů. Dokázala jsem se přizpůsobit vcelku rychle, jak lidem tak i systému, který tu funguje. Začala jsem znovu a musím říct, že se cítím mnohem lépe než kdy předtím.

Pořebovala jsem opustit svůj starý život v Česku, kde jsem emocionálně strádala. V Anglii jsem šťastná i když bych lhala, kdybych řekla, že moje BPD naprosto zmizelo. Byly chvíle, kdy se moje staré "já" dralo zpátky na povrch, aby zkomplikovalo všechno, čeho jsem dopodud dosáhla.
Pořád mám úzkostlivé stavy a mírné depresivní epizody, ale protože jsem se s tím smířila jako s částí mé osobnosti, je to pro mě mnohem jednodušší a hlavne kratší. Netrvá mi dlouho se stabilizovat a dostat se trochu do klidu, protože kolem mě nejsou podněty, které mě stresují.

Předtím byli hlavním zdrojem mých ukostí a depresí lidé kolem mě. Ale potom, co jsem se odřízla od těch, kteří mi působili bolest jsem se jako zázrakem dostala do stavu vyrovnanosti. Musím říct, že změna prostředí opravdu velmi pomáhá, i když to neřeší úplně všechno. Pořád mám chvíle, kdy mám strach o to, co se může stát a dny, kdy nemůžu vylézt z postele. Ale to je život. Tak to prostě je a já to přijímám jako daň za to, že jsem dlouhodobě v pohodě a nepůsobím potíže svému okolí.

Včera jsem dorazila zpátky do České Republiky. Nebylo to pro mě lehké. Uvědomila jsem si, že chci zpátky do Anglie. Jsem v Česku asi dva dny a už jsem měla panický záchvat pláče, černé myšlenky a dost mi poklesla dobrá nálada. Zase jsem viděla svůj starý domov, který jsem vždycky nenáviděla. Jsem tu s rodinou, kterou ráda vidím a chci s ní strávit hezké svátky. Nicméně potom letím zpět od Anglie a nevím, jestli se vrátím.

Čtenářům, kteří neztratili trpělivost a pořád navštěvují můj blog se ze srdce omlouvám za ignoraci, a přeji krásné a pohodové Vánoce a Nový rok.

S láskou,
Teri

quotes, goodbye, and hello image