Psychiatr vs. psycholog

18. prosince 2017 v 18:59 | 00 |  Články
Dnes jsem se rozhodla napsat článek na téma psychiatr vs. psycholog. Podle emailů, které jsem si přečetla jsem si uvědomila, že valná většina z Vás netuší jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem. To je z mé strany třeba napravit. Uvědomilla jsem si, že jsem to vlastně nikdy neobjasnila a tudíž Vám dlužím omluvu. Tak tedy jdeme na to. Začnu definicí těchto dvou typů odborníků:


"Psycholog je odborník vzdělaný v humanitních vědách, obvykle vystudoval psychologii na filozofické nebo pedagogické fakultě."

"Psychiatr je vždy lékař, vystudoval medicínu a psychiatrie je jeho další specializace, zakončená atestací z psychiatrie."


"Psycholog i psychiatr se mohou specializovat na práci s dospělými či dětmi, pro psychiatra je tato specializace závazná (dospělý emůže pracovat s dětmi). Oba odborníci mohou klienta (pacienta) vyšetřit s tím, že psycholog má k dispozici mnohem propracovanější diagnostické testy. Oba mohou také nabízet psychoterapii, pokud si doplní vzdělání - absolvují psychoterapeutický výcvik, zvládnou teorii a pracují desítky hodin pod supervizí."

Z výše zmínených definic je tedy jasné, že tyto dva druhy odbornků jsou rozdílné. Co tedy vlastně dělá psycholog a co psychiatr, když dojde na pacienta?

Psycholog si s pacientem povídá o jeho problémech, snaží se mu poradit ve složitých situacích a nasměrovat ho správným směrem. Také může provádět různé psychologické testy a vést terapii. Ve zkratce si s Vámi povídá, pomáhá Vám odhalit skryté obavy a odblokovat vžitá negativní přesvědčení o vlastní osobě nebo okolí. Může Vám třeba doporučit na čas odjet na dovolenou nebo si promluvit s někým z rodiny. Může také provádět psychologické testy, na základě kterých si udělá obrázek o stavu vaší psychiky. Nicméně nemá kompetenci stanovit diagnózu - nestudoval totiž medicínu. Psychog má základní přehled o diagnózach, ale jeho úkolem je vést terapii, nemůže Vám tedy říci, zda-li trpíte tím nebo oním onemocněním.

Související obrázek

Psychiatr je doktor, kterému sdělíte povahu svých obtíží - jaké máte přznaky, na co myslíte, jaké máte vztahy s okolím apod. Nicméně si s Vámi nepodívá na tak osobní úrovni, jako psycholog (můj psychiatr si se mnou občas povída, ale obecně to není běžné). Na základě Vašich slov a vlastního pozorování a testů Vám psychiatr stanoví diagnózu, předepíše léky a případně doporučí další postup (terapie, léčbné zařízení).
Pokud tedy potřebujete někoho, komu se svěříte a kdo Vám poradí v těžkých situacích - bežte za psychologem. Pokud ale máte pocit, že Vaše psychické potíže už přesahují rámec Vašich možností a znesnadňují Vám běžné fungování - bežte za psychiatrem.

Výsledek obrázku pro psychiatr vs psycholog

Definice nalezeny na: https://www.psychologie-psychoterapie.net/rozdil-psychologem-a-psychiatrem/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nika nika | Web | 3. ledna 2018 v 21:21 | Reagovat

Je dobře, že tenhle blog píšeš a je hrozná škoda, že ho lidi málo navštěvujou. Je to potřeba vysvětlovat!
Každopádně jsem ti psala zprávu, tak snad přišla a snad i odepíšeš :)

2 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 2. dubna 2018 v 11:15 | Reagovat

Dobré dopoledne... je sice politování-hodné, co se autorce zdejšího blogu děje, na straně druhé je chváli-hodné internetové zapojení (tedy provoz blogu).

Co se týká článku samotného - líbí se mi vědecké nadšení, způsob zapsání atd. Mnozí totiž své články píší pořád ve stylu příběhu bez odstavců. Potom se to tam mnohem hůře pročítá. Tady je to přesný opak - takže chválím.

3 Jitka Jitka | Web | 29. listopadu 2018 v 11:42 | Reagovat

Pokud se vam nechce nikam dojizdet, vyuzijte sluzeb prvni psychologicke poradny online Mojra.cz.
Konzultaci s odborniky psychologie muzete mit jeste dnes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama